Avrupa'da satışı onaylanan bakır iyonlu maske Türkiye'ye gelmiş. yüzde 99.9 virüs öldürüyor demişler 99.9 nasıl tespit edilmiş bilinmez :) sürekli maske kullanıyoruz tabiki en iyi sağlığımızı koruyacak maskeyi kullanmak isteriz. bundan önce bez maskeler çıktı korumadığı için bir çok makale yazıldı bez maske kullanmayınız. n95 maskeler şu an için en iyi koruyuculuğu olan maskeler. Bakır iyonlu maske almanyada tuv sud laboratuvarlarında bir testten geçmiş test süreci sonunda ise koronavirüsü bir dakika içerisinde öldürdüğü görülmüş. çalışma mekanizması ise virüs maskeye bulaştığı zaman bakır iyonlarıyla tepkimeye girerek ölüyormuş. maskenin ömrü ise uzun vadeli yırtılıp veya delinip zarar görmezse bir ay boyunca kullanabiliyorsunuz. bakır iyonlu maskenin fiyatı ise henüz belli değil.

görsel
bakır iyonlu maske laboratuvar ortamında bakır partiküllerini maskeye emdirerek üretiliyor.
şu an piyasada copper-inside firmasının bakır iyonlu maskesi 5li paket satılıyor 300 küsür tl civarında kendi resmi sitesinde ise 35 dolara aile paketi 5li paket satılıyor. bu firmadan ithal edilen bir ürün pazar yerlerinde satılıyor. bakır iyonuyla virüslerin tepkimesine dair kendi resmi sitelerinde Nebraska üniversitesinin 2020 yılında yaptığı laboratuvar çalışmasının dökümanı ve Hon Kong üniversitesinin yaptığı çalışmaların sonuçlarıda yayınlanmış.

Ayrıca laboratuvar test sonuçlarından
EU Standard EN14683 (Forsvarets Forskningsinstitutt, Norway, 2020)
EU standard EN14683 (TUV SUD, Germany, 2020)

Almanya TUV SUD ve Norveç Forsvarets Forskningsinstitutt laboratuvarlarının yaptığı çalışmaları resmi sitesinden inceleyebilirsiniz.

bu linke tıklayarak TUV SUD laboratuvarının yaptığı çalışmaya ulaşabilirsiniz.

Why Copper diye bir bölümleri var neden bakırın kullanıldığını açıklamışlar.Bakır, kanıtlanmış antiviral özellikleri nedeniyle halk sağlığı açısından EPA'ya kayıtlıdır. Bakteri ve bakır iyonları temas ettiğinde, bakır iyonları oksidasyon süreci ile bakteri hücresinin dış zarını zayıflatır. Bakır, hücrenin içi için zehirlidir. Bakır iyonları açık hücreleri kırabilir.Hücre daha sonra hayati yapısını kaybeder ve sonunda ölür. Bu SARS-CoV-2 virüsünün yanı sıra grip virüslerini de öldürür yazıyor.

Daha öncesinde Bir Bakır Oksit Kumaş (Polipropilen nonwoven spunbond emdirilmiş Bakır Oksit) İsrailli bilim adamları tarafından tıbbi yara pansuman için başarıyla geliştirildi ve virüslere ve bakterilere karşı güvenli ve etkili olduğu kanıtlandı. 30'dan fazla tescilli patentle desteklenen bu bilimsel başarı, 2018 yılında FDA tarafından onaylandı. Bu başarıdan yararlanılarak, bakır oksidin dokunmamış bir tıbbi yüz maskesine uygulanmasına yönelik özel bir teknoloji (patentli ve lisanslı) icat edildi ve başarıyla uygulandı şeklinde bilgi vermişler.

Ayrıca kahverengi ve somon pembemsi karışımı bir rengi var :) onuda açıklamışlar Maskeye çok az miktarda bakır parçacığı karıştırılır, bu nedenle kahverengimsi veya somon pembesi renk olur. Bakırın antiviral özellikleri zamanla azalmaz. Maske fiziksel olarak sağlam olduğu sürece sterilizasyona gerek kalmadan koruma sağlar.
the copper company diye araştırırsanız çok süper bakır iyonlu maskeleri var ama çok pahalı işlerde kullanmak için sanırım. n95 gibi bir görüntüsü var.
eksenim medikal şirketinin getirdiği bakır iyonlu maskeleri gördüm bende Alman TUV SUD laboratuvarlarında test edilmiş. Bakır iyonlu maskenin katmanlarını şöyle yazmışlar.

1- Dış Tabaka : Bakır Oksit İçeren PP Spun Bond Nonwoven Kumaş

2- Orta Katman : PP Meltblown Nonwoven Kumaş (Filtrasyon Tabakası)

3- İç Tabaka : Bakır Oksit İçeren PP spun Bond Nonwoven kumaş

bakır iyonlu maske nasıl kullanılır kısmında bakır iyonlu maske kullanımı anlatmışlar. burun çubuğu üstte ve burnunuza bastırarak burnunuza göre şekil aldırmalısınız. ağzınızı ve burnunuzu örterek çene altında yanlarda boşluk kalmamalı. yani diğer maskelerin kullanımıyla aynı fakat koruyuculuğuna gelirsek eğer maske yırtılır,yerinden oynar veya herhangi bir fiziksel hasara maruz kalırsa koruma verimliliği etkilenir şeklinde belirtmişler. Ayrıca Sağlık Bakanlığı Türkiye Tıbbi İlaç ve. Cihaz Kurumu (ÜTS) kayıtlı olduğunu yazmışlar.

bakır iyonlu maske steril olma özelliğine sahip yani kendi kendini steril edebiliyor. ıslanırsa kuruyunca tekrar kullanabilirsiniz özelliğini kaybetmiyor. yırtılıp zarar görmediği sürece 1 aya kadar kullanabilirsiniz.

görsel